17 Ekim 2010 Pazar

Hayatımızın Merkezi

Hastanede geçen iki gecenin ardından nihayet evdeydik. Hastanede hemşirelerin yardımı ile rahat geçen gecelerin acısı evdeki ilk gecede çıktı. Sabaha kadar "parti" yaptık. Oysa hastanede ne güzeldi, Can ağladı mı hemşireler gelip alıyor, uyutup geri getiriyorlardı. Göründüğü kadar kolay değildi hiçbir şey...


Banu'ya refakat ettiğim ilk gece Can, omuzumda uyumuştu. İnanılmaz güzel bir histi. Kendi canından bir parça, kucağında uyuyor. Savunmasız ve sana muhtaç. Baba olduğumu ilk hissetmeye başladığım an...

Evde artık, doğum öncesi öğrendiklerimizi uygulama vakti. Altı nasıl değiştirilir, nasıl beslenir, nasıl uyutulur vs... İlk uygulama benden, evde ilk alt değiştirme deneyimi ve ev halkının şaşkın bakışları altında başarılı bir performans. Öyle ki Banu; "Daha önce kaç çocuk yetiştirdin?" diye sordu bana.


İlk geceyi atlattıktan sonraki Can'lı hayat enteresan olaylarla doluydu. İlk kakasını yapması için gözünün içine bakmak ve yaptığında da sevinmek, fazla uyuduğunda uyandırmak için çeşitli şaklabanlıklar yapmak, süt emebildiğini görüp sevinmek gibi... Biz Can'ı doyurduğumuzu sanıyorduk, ta ki bir hafta sonraki kontrolde kilo alamadığını öğrenene kadar. 3640 gr. dünyaya gelen Can, hastane çıkışı normal kilo kaybı ile 3400 gr. gelmişti eve ama kontrole gittiğimizde 3250 gr.'a kadar düşmüştü kilosu. Mecburen mamaya başladık, hemşirelerin ev ziyaretine kadar toparlamalıydık durumu. 

Artık yeni bir dönem başlamıştı hayatımızda, hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktı, olmasındı da zaten. Biz Can'a, Can ise dünyaya alışmaya çalışıyordu. Hayatımızın merkezi Can'dı artık.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.